Moi Drodzy!

Dzisiejszy wieczór jest dla mnie wyjątkowy, ponieważ jutro spełni się moje wielkie marzenie! Oficjalnie będę mogła wspierać Was i dzielić się doświadczeniami już jako Psychodietetyk, co mnie ogromnie cieszy!

 

Tymczasem chciałabym podzielić się moją refleksją dotyczącą bardzo ważnej kwestii – SYSTEMOWEGO PODEJŚCIA do odchudzania oraz zmiany nawyków żywieniowych.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się co przez to rozumiem – zapraszam do lektury! Poznaj metodę na skuteczne odchudzanie

Oba wymienione procesy wymagają zarówno CZASU jak i odpowiednich ZASOBÓW (energii, wsparcia, zaangażowania..). W tym artykule chciałabym zaznaczyć, że czasem zmiana nie powodzi się, ponieważ podejmując decyzję o jej dokonaniu zapominamy o pozostałych obszarach życia oraz nie uwzględniamy jej wpływu na pozostałe, ważne elementy naszego życia.

Co to właściwie oznacza? Gdy decydujemy się na odchudzanie, musimy wziąć pod uwagę cały nasz system funkcjonowania i inne role życiowe. Nie odbywa się to z reguły w ten sposób, że nagle czas się zatrzymuje, przestajemy pełnić inne funkcje (pracownika, rodzica…) i zajmujemy się wyłącznie zmianą nawyków żywieniowych, prawda?

Uwzględnienie tych aspektów ogromnie zwiększa Twoją szansę na powodzenie!

Obszary, które warto rozważyć to:

  1. Rodzina, znajomi – jak zareagują na moją decyzję? Jak przekażę im tę informację w sposób asertywny, w jaki sposób poradzę sobie z ewentualnymi komentarzami? Kto lub co może mi przeszkadzać w zmianie i jakie konkretnie działania podejmę w takiej sytuacji? Jeśli to ja gotuję i robię zakupy – jak pogodzę to z moimi celami? Jakie działania wykonam? Najważniejsze, aby były to bardzo precyzyjne odpowiedzi z Twojego życia.  PS. Zapewniam Cię w 100% – wszystko jest do zrobienia, jeśli tylko dobrze to rozplanujesz 🙂 
  2.  Praca – W jakich momentach dnia i codziennych obowiązków planuję spożywać posiłki i przekąski? Czy w miejscu, w którym pracuję mam możliwość zakupu zdrowszych alternatyw lub konsumpcji? Jeśli nie, jak mogę to zorganizować? Kiedy i w jaki sposób planuję przygotowywać żywność do zabrania?
  3. Plan dnia, tygodnia, miesiąca – Gdzie i kiedy planuję dokonywać zakupów i przyrządzać posiłki? Jeśli współpracuję z dietetykiem – kiedy i jak często będziemy się widywać i kontrolować wyniki? Jeśli planuję podjąć aktywność fizyczną – kiedy planuję trenować (przed pracą, po niej, w domu, po odprowadzeniu dzieci do przedszkola i tak dalej..)?
  4. Spotkania towarzyskie / trudniejsze sytuacje – Jak sobie poradzę w trakcie ich trwania (konkretnie) ? Jakie sposoby będą skuteczne  w moim przypadku? Jeśli nie masz pomysłu – dietetyk na pewno pomoże wspólnie je opracować.

Uwzględniając wymienione kwestie- cały system funkcjonowania “moja zmiana – rodzina – praca – inne role życiowe” w znaczącym stopniu eliminujesz możliwe przeszkody i przybliżasz się do celu!

Jeśli masz ochotę poczytać więcej, zapraszam Cię też do zajrzenia do innych moich postów dotyczących skutecznego planowania i działania w zakresie odżywiania (m.in. klik, klik, klik).

Jestem pewna, że Ci się uda.  A jeśli potrzebujesz wsparcia – zapraszam Cię do współpracy!

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy spotykasz się z takim podejściem? Czy myślisz, że może ono wspomóc proces odchudzania lub zmiany nawyków?  Mam nadzieję, że podzielisz się ze mną refleksjami w komentarzu!

Pozdrawiam ciepło!

Joanna

Przeczytaj również: 

Psychodietetyk – czyli właściwie kto?