Witam Cię serdecznie i ciepło (przyda się, prawda?) w 2017 roku!

Czy jest to dobry moment na postanowienia? Tak – wraz z przełomem roku intensywniej odczuwamy rozpoczęcie kolejnego etapu, na który możemy wpłynąć. Nie zawsze jest on niezbędny, ale może wzmacniać naszą motywację.

Ten artykuł jest dla Ciebie jeśli:
👉 Planujesz wprowadzić zmiany w nowym roku i chcesz wykreować skuteczną, pomocną listę postanowień lub
👉 Opracowałeś już taką listę, ale zaczynasz odczuwać spadek motywacji i chciałbyś stworzyć je w efektywny sposób. Jak się za to zabrać i na czym warto się skupić?

Po pierwsze – odpowiedz na ważne pytania
Weź kartkę i długopis. Zapisz na niej odpowiedzi – nasz mózg lepiej rejestruje to, co przelejemy na papier. Co właściwie chcesz osiągnąć? Dlaczego? Czy jest to istotne dla Ciebie, czy próbujesz sprostać wymaganiom ze strony zewnętrznej? Jakie korzyści płyną z osiągnięcia celu? Jakie przeszkody i pokusy mogą wystąpić i w jaki konkretny sposób je pokonasz? Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek – zajrzyj do jednego z moich poprzednich tekstów o planowaniu:http://bit.ly/2jnsw0F

Skorzystaj z metody SMART
Opisuje ona cechy, które zawiera dobrze określony cel. Powinien on być:
✔ Skonkretyzowany (ang. Specific) – sformułowanie powinno być jednoznaczne – Kogo dotyczy cel? Co chcę osiągnąć? W jakim miejscu to się odbędzie?
✔ Mierzalny (ang. Measurable) – w jaki sposób rozpoznam, że osiągnąłem cel?
✔ Osiągalny (ang. Achievable) – możliwy w realizacji,
✔ Realny (ang. Realistic) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód i stanowić określoną wartość dla Ciebie,
✔ Określony w czasie (ang. Time-bound) – powinien mieć dokładnie określony termin, w jakim zamierzamy go osiągnąć.

Niemal półtora roku temu podjęłam decyzję o zmianie nawyków żywieniowych i redukcji masy ciała. Dwoma czynnikami, które w największym stopniu ułatwiły mi osiągnięcie celu i jego utrzymanie były dokładne rozplanowanie i opracowanie zachowań w sytuacjach trudnych i pokusach (m.in. wcześniejsze zakupy spożywcze, rozplanowanie posiłków, treningów, przemyślenie zamienników słodyczy, sposobów radzenia sobie w trakcie imprez i tak dalej). To świadczy o tym, jak istotne i pomocne jest popracowanie nad celem jeszcze przed rozpoczęciem działania.

Tobie również życzę powodzenia na drodze do realizacji założonych postanowień. Ja ze swojej strony postaram się wesprzeć Cię wskazówkami.

Jestem ciekawa czy Ty stworzyłeś już listę postanowień na 2017? Na odpowiedzi czekam w komentarzach. Pozdrawiam i życzę udanego rozpoczęcia roku! Do usłyszenia!