Witam Was gorąco w ten ciepły, sobotni wieczór!

W zeszłym miesiącu wyjechałam na wakacje, aby w ramach urlopu naładować baterie. Wypoczęłam i wracam do Was z nową, świeżą energią i pomysłami!

Czy zastanawialiście się kiedyś – dlaczego tak często słyszymy “Odchudzam się od poniedziałku”? Z jakich przyczyn deklarujemy podjęcie decyzji o zmianie, planujemy.. a później odkładamy działanie w tym kierunku lub całkowicie rezygnujemy? Zainspirowana tym tematem chciałabym przybliżyć Wam najważniejsze kwestie związane z MOTYWACJĄ. Jej rozpoznanie i pielęgnowanie to ogromnie istotne elementy nie tylko wprowadzania, ale przede wszystkim utrzymania jakiejkolwiek zmiany – w tym odchudzania czy sposobu żywienia.

Poniżej przeczytacie m.in. o tym, czym właściwie jest motywacja, dlaczego czasem bywa nieskuteczna, a także poznacie techniki jej podtrzymywania. Zapraszam serdecznie do lektury!

Najważniejsze fakty i rodzaje motywacji

Motywację definiujemy jako energię potrzebną do rozpoczęciautrzymania i zakończenia działania. Czynniki motywujące możemy podzielić na wewnętrzne – np. emocje – lęk, nadzieja, złość, wyznawane wartości bądź zewnętrzne – wynikające z otaczającej rzeczywistości – inne osoby, możliwość uzyskania pochwały, nagrody, kary.

W skrócie – zmiana z jakiegoś powodu musi być WAŻNA DLA DANEJ OSOBY. Decyzja podjęta pod wpływem chwili pozwoli wyłącznie na rozpoczęcie, ale nie utrzymanie działania. Dietetyk lub psychodietetyk za pomocą odpowiednich technik, narzędzi, sposobu prowadzenia rozmowy może rozwijać motywację na wszystkich etapach współpracy, trudno jest mu jednak wywołać ją z poziomu zerowego. W związku z tym najlepiej predysponującą do trwałego sukcesu sytuacją jest posiadanie własnej, wewnętrznej motywacji. 

Bardzo skutecznym czynnikiem motywującym są wartości życiowe np. zdrowie, rodzina, dobro dzieci, samoocena. Utrata kilogramów bądź modyfikacja sposobu odżywiania przełoży się przecież na wiele efektów w życiu codziennym. Jakich? Warto się temu przyjrzeć. Istotne jest, aby zauważyć jak najbardziej konkretne zmiany we własnym życiu.

Techniki rozpoznania i zwiększania motywacji

Pomocne pomogą okazać się pytania – Dlaczego właściwie chcę dokonać tej zmiany? Czy sam/a o tym decyduję? Czy zależy mi na tym, aby coś osiągnąć czy uniknąć?

Dodatkowo można wykorzystać poniższe, stosowane m.in. w psychodietetyce techniki:

 1. Myślenie o zmianie w kategorii wyboru, a nie ograniczeń. “Rozpoczynam drogę, ponieważ chcę i jest to dla mnie ważne, a nie dlatego, że muszę.”
 2. Wypisanie listy oczekiwanych korzyści jej dokonania.Jak to zrobić? Podzielić kartkę na kilka części – ważnych obszarów własnego życia (np. stan fizyczny, zdrowie, relacje z rodziną, samoocena, praca…).  Warto także zapytać siebie – Jak będę się czuł/a po osiągnięciu celu? Jakie emocje będą mi towarzyszyły, jak to sobie wyobrażam?
 3. Zauważenie negatywnych konsekwencji stanu obecnego lub późniejszych jego efektów – Co konkretnie się stanie, jeśli nie podejmę zmiany?
 4. Poinformowanie innych o planowanej zmianie– bliskich, znajomych.
 5. Świętowanie każdego małego sukcesu na drodze do celu. Warto zauważać własne dokonania i włożoną pracę, nawet jeśli to dopiero początki drogi. Można dodatkowo zapytać siebie – Czy zrealizowałam/em już jakieś cele w przeszłości – jeśli tak – co to o mnie mówiło?
 6. Rozważenie i przeanalizowanie długoterminowych korzyści osiągnięcia celu – Jak jego osiągnięcie wpłynie na moje życie w perspektywie roku, 2,5 czy 10 lat? Im bardziej konkretnie tym lepiej.
 7. Ustalenie realistycznego celu i dobrego planu. Zarówno zbyt łatwy w realizacji, jak i zbyt obciążający cel będzie działał demotywująco. Jakie konkretnie czynniki, zachowania, własne działania mogą przybliżyć mnie do sukcesu?
 8. Altruizm – w jaki sposób inni ludzie zyskają, jeśli mi się uda? Czy w jakimkolwiek zakresie przełoży się to w korzystny sposób na życie moich bliskich, dzieci, przyjaciół, a może współpracowników?

Nasz umysł i ciało tworzą jeden system. Skupianie się wyłącznie na spadających kilogramach, przestrzeganiu diety bez odpowiedniej motywacji może skończyć się uzyskaniem efektu na krótko. Warto dbać o motywację od początku – odwołanie się do ważnych dla siebie wartości całkowicie zmienia punkt widzenia w stosunku do planowanej zmiany. W pracy z Wami bardzo dużo uwagi poświęcam pracy w obszarze psychologii żywienia. Na każdym kroku przekonuję się, że znacznie zwiększa to szansę na sukces. Zdecydowanie “wszystko zaczyna się w głowie” i bez uwzględnienia tego nie ma skutecznego działania.

Dieta od poniedziałku – czyli dlaczego czasem się nie udaje?

 1. Nieodpowiedni moment – wiele dzieje się w życiu, brak czasu, przestrzeni, zasobów w danym momencie na wprowadzanie zmiany.
 2. Motywacja pochodzi wyłącznie z zewnętrznego źródła – gdy innej osobie bardziej zależy niż nam. W takiej sytuacji warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy również tego chcemy i czy dla nas podjęcie tej zmiany jest ważne? Jeśli tak – można zastosować powyższe techniki lub udać się do specjalisty, który nas poprowadzi.
 3. Widzimy powody, ale brakuje nam planu, wskazówek, wiedzy – sposobem jest skorzystanie z usług osoby, która pomoże nam przełożyć zamiary na konkretne działania.
 4. Źle ukierunkowana lub nieuświadomiona motywacja. Chcielibyśmy coś zmienić, ale właściwie nie wiemy czy na pewno, dlaczego utrudniają podjęcie działania. W takiej sytuacji diagnozujemy poziom własnej motywacji. Uświadomienie mechanizmów działania naszego umysłu m.in. że ZAWSZE będzie on “bojkotował” wprowadzanie czegoś nowego na początku (bo wymaga to większego wysiłku) oraz faktu, że z czasem nowe zachowania stają się naturalne także może okazać się pomocne.

A jak to jest u Was? Co Was motywuje najbardziej? Czy coś szczególnie zwróciło Waszą uwagę? Na spostrzeżenia, a także pytania czekam jak zawsze w komentarzach!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę udanego weekendu,

Joanna