Moi Drodzy!
Na rynku usług dietetycznych znajdziemy wielu specjalistów, a ilość otwieranych poradni stale rośnie. Czy oznacza to, że dietetyk potrzebny jest każdemu? Do kogo właściwie skierowane są usługi dietetyczne? Kiedy warto zgłosić się do gabinetu? Czy wyłącznie w celu redukcji masy ciała? Kiedy udanie się po specjalistyczną poradę jest wskazane? O podjęciu tego tematu myślałam już od dłuższego czasu. W poniższych akapitach postarałam się odpowiedzieć na wymienione pytania i przybliżyć Wam te kwestie. Zapraszam serdecznie do lektury!
Sytuacje i potrzeby, w których pomoc dietetyka może być przydatna:
- Chęć nauki zdrowych nawyków żywieniowych, poszerzenia świadomości żywieniowej,
- Nauka żywienia w okresie laktacji, właściwego odżywiania dzieci,
- Praca nad własnymi schematami związanymi z odżywianiem i ich skuteczna modyfikacja,
- Uzyskanie wiedzy na temat produktów spożywczych, umiejętność czytania etykiet, dokonywania zakupów spożywczych,
- Nadwaga i planowanie odchudzanie,
- Przebyte różne diety, nieudane próby redukcji masy ciała i nawracający efekt jo-jo; z pomocą dietetyka można ustabilizować metabolizm,
- Przygotowanie do zawodów sportowych,
- Przebudowa sylwetki, budowanie masy mięśniowej w połączeniu z treningiem,
- Poprawa samopoczucia i odżywienia organizmu – stanu skóry, włosów,
- Poprawa wyników badań w różnych jednostkach chorobowych i zaburzeniach,
- Odżywienie organizmu po operacjach, zabiegach, w niedożywieniu związanym z przebytymi chorobami,
- Planowanie ciąży, przygotowanie organizmu poprzez odpowiednie odżywianie,
- Zdiagnozowana alergia lub nietolerancja i chęć uzyskania wskazówek na temat odżywiania w ich przebiegu,
- Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, zespół nocnego jedzenia (tu często potrzebna jest kompleksowa terapia z udziałem psychologa, psychiatry)
- Uzyskanie wsparcia, motywacji w procesie odchudzania,
- Chęć zweryfikowania mitów żywieniowych, nowinek dietetycznych.
Tylu jest dietetyków.. Którego mam wybrać?
Pomimo braku typowej specjalizacji, większość z nas najlepiej odnajduje się w konkretnym obszarze dietetyki. Przede wszystkim warto poszukać osoby, która pracuje w dziedzinie najbliższej naszym potrzebom. Do wyboru mamy m.in. psychodietetyka, dietetyka sportowego, dietetyka klinicznego, zajmującego się żywieniem dzieci lub specjalizującego się w żywieniu w konkretnych chorobach. Osobiście jestem zagorzałą zwolenniczką specjalizowania się w tym zawodzie , ponieważ dietetyka jest bardzo szeroką nauką, która dynamicznie zmienia się i rozwija.
Warto również sprawdzić kompetencje danej osoby – zapytać o wykształcenie, dyplom, najważniejsze zasady pracy. Dobry specjalista przeprowadzając dokładny wywiad zawsze dobierze zalecenia i metodę pracy indywidualnie. Ważne jest wybranie osoby, w rozmowie z którą czujemy się dobrze i “nadajemy na tych samych falach”, która słucha nas z zainteresowaniem, starając się stworzyć relację. Badania wskazują, że w takim wypadku znacznie zwiększa się szansa powodzenia.
Podsumowując, w gabinecie dietetyka możemy uzyskać pomoc w różnych momentach życia, nie tylko w trakcie redukcji masy ciała.
Jestem ciekawa – czy Wy korzystaliście z porady dietetyka? Czym kierowaliście się przy wyborze? Co sądzicie o specjalizacji dietetyków? Na Wasze doświadczenia i ewentualne pytania jak zawsze czekam w komentarzach.
Pozdrawiam Was ciepło i do usłyszenia,
Joanna
Super post. Chetnie udostepnie go na mojej stronie. Tez jestem zdania ze dietetycy powinni sie bardziej specjalizowac.
Dobre rady. Myślę, że to już czas, żeby się wybrać.
Nigdy nie miałam okazji korzystać z pomocy dietetyka, ale jeśli bym się na nią zdecydowała, to na pewno zrobiłabym konkretne rozeznanie w internecie i poszła do kogoś, kto wzbudziłby moje zaufanie.