Witaj ponownie <3
Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, dlaczego dbanie o siebie, a nie tylko o wynik na wadze powinno stanowić dla nas priorytet.
🌺 Poznasz motywującą i bardzo skuteczną metodę efektywnego nastawienia do zdrowego odżywiania. Wierzę w jej działanie i sama ją wykorzystuję. Na pewno wiesz już, że odpowiednie podejście to klucz do uzyskania trwałego efektu w odchudzaniu i zmianie nawyków.
Zachęcam Cię zatem dzisiaj tego, aby zdrowe odżywianie stało się narzędziem, wyrazem TROSKI O SIEBIE <3 Jeśli wykorzystasz zaproponowany przez mnie sposób, Twoja motywacja wzrośnie, działania podparte będą pozytywną energią, a Ty skupisz się na poprawie stanu zdrowia i samopoczucia. Brzmi zachęcająco? Jeśli tak – zapraszam do lektury!
Dla zdrowia – optymalnie, niekoniecznie idealnie
Dbanie o swoje zdrowie oznacza troskę nie tylko o stan fizyczny (–> na czym skupiają się restrykcyjne diety), ale również psychiczny – RÓWNOWAGĘ – w obszarach ciała, umysłu, emocji.
🌺 Co oznacza jedzenie dla zdrowia?
- Dbanie o wybieranie odżywczych, naturalnych i zróżnicowanych posiłków,
- Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w potrzebnej mu ilości oraz optymalnej ilości i rodzaju płynów,
- Unikanie spożywania substancji szkodliwych dla organizmu,
- Rozsądne podejście do odżywiania, gdzie główną motywacją jest własne zdrowie
i samopoczucie, - Spożywanie smacznych potraw, sprawiających przyjemność z jedzenia,
- Uwzględnienie stanu zdrowia, nietolerancji, predyspozycji zdrowotnych.
🌺 Czym nie jest zdrowe odżywianie?
- Restrykcyjnymi dietami występującymi naprzemiennie z okresami „pozwalania sobie”
i objadania się, - Restrykcyjnym ograniczaniem wybranej grupy składników odżywczych lub produktów
np. węglowodanów, tłuszczu (poza szkodliwymi). - Obsesyjnym skupieniem się na sposobie odżywiania – jest to istotna część naszego
życia i pozwala dbać o organizm, ale nie powinna być tym najważniejszym
elementem, przesłaniającym inne sfery.
☝ Warto zapamiętać: Ogromne znaczenie przy wprowadzaniu zmiany ma rozważenie wszystkich obszarów życia i dobranie planu do indywidualnego stylu życia, planu dnia, preferencji i innych ról życiowych (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Dbaj przede wszystkim o siebie, nie o wynik na wadze
W momencie gdy koncentrujesz się na tym, aby troszczyć się o swoje potrzeby – intuicyjnie wybierasz to, co dla Ciebie dobre. Jeśli postanowisz, że od teraz zdrowie i samopoczucie staną się dla Ciebie ważnymi wartościami, prawdopodobnie nowe działania zaczną tworzyć elementy zdrowego stylu życia.
Ciekawostka:
Udowodniono, że dany sposób myślenia o sobie powoduje, że automatycznie podejmujemy działania zgodne ze tym stanem.
Co to oznacza? Jeśli uważasz, że masz słabą wolę i na pewno Ci się nie uda – dokładnie tak będzie. Jeśli w Twoim przekonaniu dbasz o zdrowe odżywianie i jesteś aktywny/a fizycznie – zwracanie uwagi na jakość jedzenia i treningi będą dla Ciebie naturalne. Na szczęście sposób myślenia możemy to wypracować 🙂
Jeśli koncentrujemy się wyłącznie na spadku kilogramów i przestrzeganiu restrykcji – energia (której ilość w ciągu doby jest ograniczona) zużywana jest na realizacje tych celów, a nie tworzenie nawyków. Pojawia się czarno – białe myślenie, dzielenie produktów na “dobre” i “złe”. Narasta napięcie, frustracja i powstaje dysonans pomiędzy ciałem a umysłem ( chcę – nie chcę zmiany). Jak zrobić to lepiej? 👇
Równowaga, umiar, zróżnicowanie
Już wiesz na czym warto się skupić – przejdźmy zatem od teorii do praktyki. Jak połączyć plan żywieniowy, zalecenia, wskazówki dietetyczne a dbanie o takie nastawienie?
👉 Po 1 – Dbaj o swoją pozytywną motywację – o wiele łatwiej jest poradzić sobie w momencie gdy wiemy po co to robimy. Dlatego polecam wypisanie na kartce 5 korzyści dla których podjęła/eś decyzję o zmianie odżywiania i 5 długoterminowych efektów osiągnięcia celu (np. Dzięki temu za 10 lat będę w stanie…, stan zdrowia pozwoli mi na… będę się czuł/a)..
👉 Po 2 – Elastyczność – Kieruj się wskazówkami, ale słuchaj swojego ciała i jego potrzeb. Czasem warto być elastycznym – zmienia się sytuacja, okoliczności, samopoczucie. Porozmawiaj z dietetykiem o tym jak poradzić sobie w różnych momentach. Może zdarzyć się tak, że zaplanował/eś dzisiaj trening, zakupy, a czujesz się źle, coś Ci wypadło. Dobrze jest wiedzieć wcześniej.
Porównanie:
Przypuśćmy, że stosujesz się wyłącznie do jadłospisu i planu. Co zrobisz, gdy wystąpi nieplanowana sytuacja?
Jeśli jednak Twoją motywacją jest o dbałość o własne zdrowie i potrzeby – zaczniesz działać zgodnie z tym, co czujesz.
👉 Po 3 – Pamiętaj, że zdrowe odżywianie i odchudzanie mogą stać się inspirującą przygodą i wnosić nowe smaki do Twojej kuchni. Nie musi ono opierać się na niesmacznych daniach i wyrzeczeniach! Często słyszę, ze dieta kojarzy się z marchewką, sałatą i monotonią. Okazuje się, że można jeść smacznie i zdrowo, do syta, a jednocześnie poznawać nowe smaki i.. osiągać efekt. Tak, na prawdę jest to możliwe i Ty też możesz to zrobić! 🙂
👉 Po 4 – Indywidualny plan – Pamiętaj, że im bardziej zalecenia dostosowane są do Ciebie, Twojego stylu życia i nawyków, tym większa szansa na powodzenie. Nie znosisz jajek na śniadanie, a z przyjemnością sięgasz po owsianki? Powiedz o tym dietetykowi!
✅ Każdy ma choć odrobinę korzystnych nawyków, które można wzmacniać, nie trzeba zmieniać stylu życia o 180 stopni.
Przypomnij sobie poprzednie próby odchudzania. Czy towarzyszyło Ci poczucie, że walczysz ze swoją potrzebą jedzenia? Czy sposób realizacji diety uwzględniał wszystkie aspekty Twojego życia? Skupiała/eś się na korzyściach czy wyrzeczeniach, dzieląc posiłki na “dobre” i “złe” ? Czy ważnym elementem było dbanie o smakowitość potraw i przyjemność z proponowanych rozwiązań? Czy wizja korzyści stale Cię motywowała, czy traciła/eś energię na przestrzeganie ścisłych wyrzeczeń?
Jeśli po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania masz wrażenie, że nie było to odpowiednio realizowane – pamiętaj: To nie z Tobą i Twoją silną wolą było coś nie tak tylko z metodą odchudzania. Wyobraź sobie, że działasz z pełną motywacją, plan uwzględnia wszystkie elementy Twojego codziennego życia, znasz metody działania w trudnych sytuacjach, posiłki są pyszne Ty poznajesz nowe przepisy, a rodzinie smakują Twoje dania. Czujesz się pełna/y energii, skupiasz się na korzyściach a nie wyniki na wadze, a kilogramy spadają. Poznała/eś też metody działania po etapie odchudzania, dzięki czemu wiesz, jak utrzymać efekt. Brzmi zachęcająco, prawda?
Namawiam Cię zatem do wypróbowania takiej metody zmiany nawyków. Będzie przyjemniej, łatwiej i w zgodzie ze sobą.
Co o tym myślisz?
Na Twoje opinie czekam – jak zawsze – w komentarzu <3
Joanna
Coraz częściej widzę tendencję do porad, by nie odchudzać się na siłę, ale jeść racjonalnie. To dobry znak
Dokładnie! Cieszy mnie ten fakt 🙂 Z odżywianiem jest podobnie jak z każdą dziedziną życia. Żadna skrajność nie jest dobra, nic nie jest czarno-białe. Staram się promować racjonalne podejście do diety i zgadzam się – każdy tego typu wpis to dobry znak 🌺🤸♀️👍
No niestety trzeba samodyscypliny by wytrwać na zdrowej diecie. Szczęśliwi i zdrowi Ci, co to potrafią.
Do skutecznej samodyscypliny potrzebna jest osobista, pozytywna motywacja. Od tego warto zacząć 😊🌺
Potwierdzam wszystko, co napisałaś. Dwa lata temu zmieniłam tryb życia i przeszłam na zdrowe odżywianie i 30 kg “samo spadło” 🙂
Gratulacje 🙌👍🌺
Wyważony, rozsądny wpis. Przerażają dziś wszelkie restrykcyjne i innowacyjne diety – często dopiero po kilku latach prowadzą do niedoborów. Może trzeba by wrócić bardziej do tradycji, którą sprawdzili nasi przodkowie, a dopiero teraz naukowcy znajdują ich naukowe uzasadnienie. Np. golonko z kiszoną kapustą czy galaretka z owocami – czy to nie podręcznikowe połączenie kolagenu z witaminą C? 🙂 Jestem też ostrożna co do tzw. nowej żywności. To całkiem nowe produkty dla nas, i czy nam rzeczywiście służą, może się okazać dopiero za kilkanaście lat, a może nawet dopiero w następnym pokoleniu.
Beata – nawiązałaś do kilku ważnych kwestii. Również uważam, że warto kierować się potrzebami swojego organizmu, żadna dieta bez tego nie będzie efektywna. Naturalne produkty, tradycja – dokładnie, dlaczego szukamy daleko, skoro wartościowe produkty są tuż obok? Nasz układ pokarmowy również przez pokolenia przystosował się do żywności pewnego typu (produkty, sposób obróbki). Nowa żywność – zgadzam się, że dopiero za pewien czas poznamy wpływ wielu z nich na nasze zdrowie, podobnie jak w przypadku wielu dodatków do żywności. Badania, którymi dysponujemy dotyczą zbyt krótkiego okresu, aby to ocenić. Pozdrawiam 🙂
Motywacja bardzo ważny element w zrzucaniu zbędnych kilogramów i nie tylko 🙂 Zmiana sposobu myślenia zdecydowanie pomaga w zmianie odżywania.
Tak, to bardzo ważne. Bez osobistej, pozytywniej motywacji nie działamy tak skutecznie i skupiamy się na skutkach – a nie przyczynie. Pozdrawiam 🙂
Napisałaś o badaniach dotyczących wiary w to, że nam się uda. Mi natomiast przypomniały się badania badaczy z Harvard. Zauważyli, że podając ten sam koktajl, ale dając różną informację o jego kaloryczności i składzie, hormon odpowiedzialny za sygnał o sytości zachowywał się różnie – tak jakby sytością sterowała informacja, którą otrzymaliśmy o koktajlu, a nie jego faktyczne właściwości.
Świetnie, że to przytoczyłaś. Ten przykład idealnie obrazuje MOC naszego umysłu 🙂
Bardzo ciekawy i pożyteczny wpis! Prawda, coraz częściej sięgam po zdrowe jedzenie, nie dlatego że waga spada, ale że mój organizm się domaga!
Dokładnie! Tak trzymaj 🙌👍